Cilt Bakımında Kullanılan Bitkisel Özlü Besleyiciler

sivilce, akne tedavisi ve Cilt Bakımı, papatya, Jojoba, Aloe Vera, Çay ağacı, Okaliptüs, lavanta, sandal ağacı bitki özleri cilt bakımıBir önceki, yazımızda Sivilce (Akne) tedavisinde bitki özlerinden elde edilen uçucu yağların önemi ve bu yağların tedavi edici özelliklerine değinmiştik. Bkz: Uçucu Yağlar ve Bitki Özleri ile Sivilce (Akne) Tedavisi. Bu yazımızda bitki özlerinden elde edilen saf uçucu yağların tahriş edici özelliklerini azaltıcı, sivilce tedavilerini destekleyici, bitki özlerinden elde edilen diğer taşıyıcı yağları ele alacağız.

Bitki özlerinden elde edilen taşıyıcı yağlar da cilt güzelliği açısından belirli etkilere sahiptir. Bir kısım taşıyıcı yağların da sivilce ve akne tedavisi üzerinde belirgin etkilere sahip, iyileştirici özellikleri olduğu kanıtlanmıştır.

Taşıyıcı yağlar içerisinde en populer Jojoba Yağıdır. Diğer populer taşıyıcı yağlar ise Zeytin yağı, üzüm çekirdeği yağı, avokado yağı, hindistancevizi yağı ve tatlı badem yağı olarak sayılabilir. Bu bitkilerden elde edilen taşıyıcı yağlar cilt bakımı ve Akne tedavisi üzerinde etkili olan uçucu yağlar ile birleştirilerek (sivilce) doğal tedavisinde yardımcı meteryal olarak kullanılır.

Jojoba Yağı
Jojoba yağı, Topikal kullanım için kullanılan, çay ağacı, papatya, Okaliptüs, lavanta, sandal ağacı yağı gibi uçucu yağların karışımlarında en popüler taşıyıcı yağlardan biridir. Teknik olarak, jojoba yağı aslında bir yağ değil, bir sıvı balmumudur. Rafine jojoba yağı kokusuz ve renksiz ve hemen hemen tüm uçucu yağlar için iyi bir çözücü olarak kullanılmaktadır. Jojoba bitkisinin tohumdan üretilen uçucu yağ (Simmondsia chinensis ), Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'da sivilce (akne) tedavisinde geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Aloe Vera
Aloe Vera özü, geniş bir uygulama alanı bulan çok popüler bir bileşenidir. Aloe Vera Topikal kullanımda güneş yanığı ve diğer cilt tahrişleri ile ilişkili ağrı ve inflamasyonu azaltmak için yatıştırıcı bir madde olarak kullanılır. Aynı zamanda, bir sindirim aracı olarak oral olarak alınabilir. Sivilce (Akne) doğal Tıp tedavisinde, genellikle kızarıklık ve şişkinlikleri azaltmak ve sebum salgıları normalleştirmek için, Çay ağacı, Okaliptüs, lavanta, sandal ağacı yağı gibi uçucu topikal yağlar ile su bazlı diğer bitki özleriyle birleştirilir. Aloe Vera özü, polisakkaritler, lektinlerin ve mannanlar da dahil olmak üzere cilt sağlığında etkili olan bir dizi aktif maddeler içerir.

Beyaz Söğüt (Willow) Ağacı Özü
Beyaz söğüt kabuğu M.Ö 500 yılından bu yana ağrı ve inflamasyonu azaltmak için kullanılmıştır. Beyaz söğüt özü yaygın olarak kullanılan ağrı kesici aspirinin (asetil salisilik asit) ham maddesinin elde edildiği Salix ağacının yakın akrabasıdır Beyaz söğüt kabuğu önemli miktarda salisin içerir. Beyaz söğüt özü Doğal Tıpta akne tedavisinde kullanılan, Çay ağacı, Okaliptüs, lavanta, sandal ağacı yağı gibi uçucu topikal yağlarla birleştirilerek akne ile ilişkili ağrıların azaltılmasında yardımcı bir etken madde olarak kullanılır.

Witch Hazel (Cadı Fındığı)
Cadı fındığı Diğer bir ismi sihirli ceviz olan bitkidir. Cadı fındığı, cilt hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılır. Amerika Kızılderilileri, her türlü cilt sorunlarında Cadı Fındığı bitkisini tedavinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanmışlardır. Cadı Fındığı ekstresi, antibakteriyel, anti-mantar ve anti-oksidan aktivite gösteren biyolojik moleküllerin bir karışımını içerir. Buna ek olarak, ciltteki kızarıklıkları azaltmak ve şişkinliklerde yararlı olabilir. Cadı Fındığı özü, kılcal kan damarlarında daralmaya neden olur. Cadı fındığı özü yaygın olarak kullanılan, Çay ağacı, Okaliptüs, lavanta, sandal ağacı yağı gibi uçucu topikal yağlarla karıştırılarak sivilce (akne) tedavisinde kızarıklıkların azaltılmasında yardımcı ve etken madde olarak kullanılır.

Papaya ve Mango Özleri
Tropikal bir meyve olan Papaya ve mango özleri bir çok özellikleri ile doğal tıpta kullanılır. Her iki meyvede anti-oksidanlar ve diğer önemli fitokimyasalları yüksek düzeyde içerir, ama bunları özellikle benzersiz ve yararlı kılan, yüksek düzeyde proteaz enzim içermeleridir. Doğal Tıpta ve daha yaygın uygulamalarda, papaya ve mango özlü maskeler peeling için kullanılır. Proteazlar, cilt yüzeyinde eski, keratinize hücreleri parçalayarak doğal dökülme sürecine yardım eder ve bu enzimler cilt geliştirme, gençleştirme yeteneğine sahiptir.

Allerjik hassasiyete sahip ciltlerde papaya ve mango özleri ile hazırlanmış maskeler kullandığında dikkatli olunması gerekir. Allerjik bünyelerin, Mango ve Papaya özleri kullanılmadan önce, bu özler bilekler veya koltuk altlarına sürülerek tast edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder