Avrupa da Yetişen Ciğerotu

ciğer otu akciger otu, ciğer otu nereden alabilirim, ciğer otunun özelikleri, ciğer otunun özellikleri, cigerden gelen yaralar icin bitkisel cozumler, cigerotu
Ciğer Otu Özellikleri

Bilimsel Adı:(Pulmonaria officinalis)

Aile :Hodangiller (Boraginaceae)

Avrupa da yetişen ciğerotu ülkemizdeki kırsal kesimlerde doğal olarak yetişmektedir. Yetiştiği yerde küme oluşturarak gelişen çok yıllık otsu bir bitkidir. 25-50 cm’ye kadar boylanabilirler. Bitkinin tepesinde yumurtamsı biçimli ve tabanına yakın bölümlerinde kalp şekilli yeşil yaprakları vardır. Yapraklarının üst yüzeyinde beyaz renkli irice lekeler bulunmaktadır. Ciğerotu ilkbahar mevsimi başından sonuna kadar huni şekilli çiçekleri vardır. Bu çiçekler bitkinin tepesinde salkımlar oluşturarak açar. Çiçekleri açtığında pembemsi renkte iken zamanla morumsu-kırmızı ve daha sonra mavi renge dönerek solar. Gövdesi dik ve tüylüdür.

Ciğer Otu Bileşenleri:
Yağ
Tanen
Müsilaj
Saponin
Reçine
Mineraller

Ciğer Otu Geleneksel Kullanımı:

-Yaraların iyileşmesinde,

-Basur ve Meme çatlaklarında,

-İdrar sökücü olarak,

-Mikroptan arındırma vb. gibi…


Ciğerotu bitkisinin sap ve yaprakları ilkbahar ve sonbahar arası yani bitkinin çiçek açma dönemi ve sonrasında toplanarak gölgelik ve havadar bir yerde kurutulur.


NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder