Hindiba'yı Biliyormuydunuz?

Hindiba Geleneksel kullanımı Sindirim sistemi hastalıkları  Karaciğer ve safra kesesi Dolaşım sistemi hastalıkları Deri hastalıkları kaşıntı ve egzama Erkek testislerde şişme azaltmak için kullanılmış
Hindiba (Cichorium intybus)

Ortak isim: Hindiba, Radika,

Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden olan sebze olarak faydalanan yıllık bitki türüdür. Anavatanı ülkemizden uzaklarda Hindistan, Endonezya ile Mısır’da olmasına karşın hindiba ülkemizin pek çok yerindeki yol kenarları, ekilmemiş alanlar ile tarla kenarlarında yetişmektedir. Ayrıca Avrupa’da tarımı yapılmaktadır. 40-100 m kadar boylanabilir. Yaprakları parçalı, haziran ayından sonbahar başlarına kadar açan mor ya da gök mavisi renkli çiçekleri vardır. Bunun yanında Bitkinin toprakta 20-25 cm derinliğe kadar uzayan acı sütlü sağlam bir kazık kökü bulunur.

Hindiba Bileşenleri: Asitler, Inulin (yapraklarda), Amino asitler, Cichoriin (çiçekler, Lactucin (köklerde), Lactucopricin (köklerde),lif ve Mineraller; Potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum (yaprak) vb.

Hindiba Geleneksel kullanımı:

-Sindirim sistemi hastalıkları

-Karaciğer ve safra kesesi

-Dolaşım sistemi hastalıkları

-Deri hastalıkları kaşıntı ve egzama

-Erkek testislerde şişmeyi azaltmak için kullanılmıştır.

Yenilebilir Bitki: pişmiş ya da salatalarda  yaprakları ve hindiba sapları, yenilebilir. 

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder