Cehrigiller Ailesinden Olan, Ak Diken Otu...

akdiken tohumu Kabızlık ishal hastalıklara hastalık akdiken faydaları  akdiken zararları akdiken yan etkileri akdiken  yararları
Akdiken Otu

Bilimsel İsmi: Rhamnus Catharicus
Aile: Cehrigiller (Rhamnaceae)

Cehrigiller ailesinden olan, anavatanı Güney Avrupa ve Anadoludur. Ülkemizin dağlık yörelerinde doğal şekilde yetişen ama kentlerimizin park ve bahçelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilen akdiken çalı formunda gelişir. Gri-kahverengi kabuğu ve dikenli dalları ile 5-8 metre yüksekliğinde büyüyen, yaprak döken, parlak yeşil renkli oval veya yuvarlak biçimli basit yaprakları yaz mevsimine doğru 3-5 tanesi bir arada açan beyaz renkli çiçekleri vardır. Bu çiçeklerinden yeşil renkli, 6-8 mm çaplı meyveler oluşur. Sararan meyveler olgunlaşınca turuncu renge döner. Tadı mayhoş ve acımsıdır.

Bitkinin Meyve ve Yaprakları sonbaharda toplanıp, gölge ve havadar bir yerde kurutulur.
Akdiken'in Bileşimleri: Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında Lokain ve Ramnoksantin adı verilen maddeler ile Antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.

Akdikenin Faydaları:

-Boğaz ağrılarına Bal ile karıştırıp gargara yapılır ise ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

-Akdiken bitkisinin meyveleri etkili ve kullanılması güvenli bir müshildir. Kabızlığı önler.

-Kalp çarpıntılarına iyi gelir.

-İdrar Söktürücüdür.

Uyarı: Olgunlaşmamış meyveler yenmemelidir. Aşırı tüketilirse karın ağrısı, bulantı, kusma yapabilir.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder