Kırsal Kesimin Doğal Bitkisi Hodan

hodan yağı hodan yağı faydaları hodan bitkisi honda çiçek çay hodan otu hodan yağının faydaları
Hodan Bitkisi

Bilimsel ismi: Borago officinalis
Aile: Hodangiller (Boraginaceae)

Hodangiller ailesinden bir yıllık otsu bitkidir. Anayurdu Avrupa anakarası olan ve ülkemizin kuzey ile batı bölgelerindeki kırsal kesimde yetişen doğal bitkidir. 60 cm’ye kadar boy atabilir. Beyaz tüylerle kaplı çok sayıda dal'a ayrılan sapları ve yumurtamsıdan mızrak biçimine kadar değişen biçimlerde koyu gri-yeşil renkli, buruşuk yüzeyli yaprakları vardır.
İlkbahar sonları ile yaz mevsiminde sarkan salkımlar halinde açan beş köşeli yıldız biçimindeki çiçekleri mor-mavi ve nadiren pembe ya da beyaz renklerde olur.

 
Yaprakları salata ve peynir gibi yiyeceklere katılır. Bazı yerlerde sebze olarak yenir.

Hodan bitkisini Bileşenleri:
Müsilaj
Saponin
Reçine
Potasyum nitrat vb.

Toplanması: Şifalı etkilerinden yararlanılmak için hodan bitkisi Mayıs’tan Ekim’e kadar yaprakları ve çiçekleri toplanarak yenebilir, çiçek açmaya başladığında yağışsız ve çiysiz kuru hava da yaprakları toplanır.

Hodan Bitkisinin Geleneksel Kullanımı:

-İdrar söktürücü,

-Balgam söktürücü,

-Boğaz ağrılarına,

-Bademcik iltihabına,

-Ter verici,

-Öksürüğe karşı etkisi,

-Sakinleştirici özelliği,

-İltihap ve enfeksiyonları temizlemede,kullanılmıştır.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder