Vücut direnci İçin Yenibahar...

yenibahar dergisi  yenibahar nedir ilkbahar  ağaç güney Amerika Kış  yeni bahar  faydaları yenibahar  zararları yenibahar  yararları cilt bakımı saç dökülmesi
Yeni Bahar:

Bilimsel ismi: Pimenta racemosa
Aile: Mersingiller (Myrtaceae)

Mersingiller familyasından anavatanı orta ve güney Amerika, batı Hint adaları olan, iklimden dolayı ülkemizde yetişmeyen ağaç formunda gelişen bir bitkidir. 
Kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen, sert dokulu, koyu yeşil renkli ve 12 metreye kadar boylanabilen yağmur ormanlarında ise 22-24 metreye kadar uzayan ağaç türüdür. 
Çiçekleri ilkbahar aylarında açar. Yeni bahar ağacının her bölümü baharlı ve hoş kokuludur. Bitkinin olgunlaşmasından sonra meyveleri daha yeşilken toplanır ve güneş görmeyen ılık ve havadar bir yerde kurutulur. Rengi kahverengiye döndüğünde kullanmaya hazırdır. Tadı hafif acı olan yenibaharın kokulu olması yemekler farklı bir tat veriri.


baharat yemek oktay usta yenibahar zencefil kimyon çörekotu hastalık
Yenibahar’ın Faydaları:

-Midevidir. İştah açar.

-Mide ve batındaki gazı söktürüp, şişkinlikleri hafifletir.

-Vücut direncini artırır.

-Damar sertliğini önleyebilir.

-Unutkanlığa iyi geldiği söyleniyor.

-İshali keser.NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder