Yaprakları Kalp Şeklinde Balıkotu

Balık otu faydaları, rüyada balık görmek, balık tutma, balık burcu,  balık oyunu balık oyunları balık avı, rüyada balık balık otu zararları, balık, zehir, çiçek gül, fayda, zarar,
Balıkotu(Hablülhilal) Özellikleri:

Bilimsel ismi: Cocculus indicus
Aile: Balıkotgillerden (Meni spermeceae)

Balık otu, Meni spermagiller ailesinin alt grubu olan balıkotgillerden ait bir bitkidir. Balık otunun sadece meyveleri kullanılır. Çok zehirli olması nedeni ile yaprakları kullanılmaz ya da kurutularak çayı yapılmaz. Balık otu meyvesi Cocculi anamirti fructus olark adlandırılır.
Balık otunun sadece meyveleri tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Çok zehirli olması nedeni ile çayı içilmez.

Endonezya'nın başkenti olan cakarta’nın üzerinde bulunan Cava’da ve Avustralya Malabar’da yetişen, zehirli meyvesiyle balıkları sersemleterek yakalamaya yarayan zehirli bir bitkidir. 40-50 cm uzunluğunda, dalları yeşil ve tüylüdür. İlaç olarak yaprak ve çiçekleri kullanır.
Yaprakları kalp şeklinde, kenarları düz ve hafif dalgalı koyu yeşil veya sarımsı sarı ve yahut ta esmerimsi yeşil renkli ve üzeri damarlıdır. Çiçekleri oldukça küçük, beyaz ve salkım şeklinde topluca bir arada bulunur. Meyveleri grimsi kahverengi, siyahımsı esmer veya mor renkte 0,5-1 cm çapında küre şeklinde, içinde 10-20 adet çekirdek bulunur.

Balıkotu’nun Zararları: Balık ot meyvesi çok zehirli olup 0,2 gramı zehirler, 2-3 gramı ise öldürebilir.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder