Domates Cildin dostudur..!

domates çorbası  domates biber  domates çorbası tarifi  rüyada domates  rüyada domates görmek  domates sosu  domates biber patlıcan  domates yetiştiriciliği  kışlık domates  domates suyu
Domates

Bilimsel İsmi: Solanum lycopersicum L.
Aile: Patlıcangiller (Solanum lycopersicum)

Domates Patlıcangiller ailesindendir. Anavatanı Orta ve güney Amerika’dır. En çok meyvesi için yetiştirilen otsu bir bitkidir.
10-15 cm kadar boylanabilen, odunsu bir gövdeye sahiptir. Yapraklarının üzerinde 5-7 yaprakçık bulmaktadır. Yaprak uzunluğu 10-20 cm kadar olup, tüylüdür. Çiçekleri bir sap üzerinde 3-9 tane ve sarı renktedir. Meyvesi değişik boyutlarda ve rengi kırmızıdır. Vitaminleri ve mineralleri kabuğundadır.
Yabani olan çeşitlerinde meyveler yuvarlak ve kiraz kadar küçüktür. Domatesin içeriğinde lycopin denilen bir madde bulunur. A, B, C vitaminleri bakımından zengindir. Gövde ve yapraklarında solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur. Ayrıca kalsiyum, potasyum, demir ve fosfor mineralleri, A-B ve C vitamin bakımından oldukça zengin bir besindir. Yemeklerde ,soslarda ve salatalarda kullanılır. Mutfakların vazgeçilmez sebzesidir.

domates çorbası  domates biber  domates çorbası tarifi  rüyada domates  rüyada domates görmek  domates sosu  domates biber patlıcan  domates yetiştiriciliği  kışlık domates  domates suyu
Domates’in Faydaları:

-Vitamin deposudur.

-Kanseri önler.

-Lif bakımından zengin olduğundan sindirim sistemine faydalıdır.

-Midevidir. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

-Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.-Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

-İdrar söktürücüdür.

-Kabızlığı giderir.

-Kan yapıcı ve kanı temizler.

-Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir.

-Damar sertliği şikâyeti olanlara iyi gelir.

-Romatizmaya iyi gelir.

-Yaşlanmayı geciktirir.

-Cildin dostudur. Cilde tazelik verir.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder