Soğuğa Dayanıklı Su Ladini...

su ladin kozalak bitki bahçe ağacı nem yaprak çiçek toprak besin tohum
Su Ladini

Bilimsel İsmi: Metasequoia glyptostroboides
Aile: Servigiller (Cupressaceae)

Su ladini servigiller ailesinden anavatanı Doğu Asya ve Çin’dir. Özellikle vejetasyon dönemi dışında soğuğa oldukça dayanaklı olup, -30 dereceye sıcaklıklara kadar dayanır. Hızlı büyür ve 25-30 metreye kadar boylanabilir. Yaprak döken, iğne yapraklı ağaç türüdür.

Yaprağını döken bir koniferdir. Tüysüz yapraklar sürgü üzerinde karşılıklı dizilişte olup, 40-50 tanesi bir arada, düz ve 1,25 cm uzun yeşilimsi, yumuşak ve yaprakların her iki yüzü de gözenekli ve çizgilidir. Yapraklar sonbaharda sarı-kahve bir renk alır.

Kozalakları ise silindirik veya yuvarlağımsı 1-2 cm çapında, kahve renkli, uzun saplı ve derimsi pulludur. Bir evcikli çiçekleri ilkbaharda görülür. Salkım şeklinde bulunan erkek çiçekler ile tek tek bulunan dişi çiçekler önemsizdir. Park ve bahçelerde kullanılmaya uygundur.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder