Soğuğa Karşı Hassas Ortanca...

ortanca çiçeği  ortanca bakımı  ortanca çiçek  ortanca çiçeği bakımı  ortanca  ortanca çiçekleri  ortanca nedir  ortanca değer  yapay ortanca     ortanca  ortanca bakımı  ortanca cicegi  ortanca değer  ortanca fiyatları  ortanca nedir
Ortanca

Bilimsel İsmi: Hydrangea
Aile:Hydrangeacea

Anavatanı Asya, Kuzey ve Güney Amerika anakaraları olan ortanca, ülkemizin ılıman kesimlerinde yetişen, kış mevsiminde yapraklarını döken ve çalımsı yada tırmanıcı formunda gelişen bir bitkidir. Nemli ve balçıklı toprakları sever. Genellikle deniz iklimli yerleri, soğuğa karşı hassa olup, sıcaklığa dayanıklıdır. Ancak çok sıcak ve kurak yerle de gelişimi iyi olmaz. Az uzayan, sık ve yüzeysel kök sistemi vardır. 1,5- 3 metre arası boylanabilen, yeşil renkli, oval şeklinde, kenarları düz veya bazen dişli iri yaprakları vardır. Güzel ve gösterişli olan çiçeklerinden dolayı dünyanın birçok yerinde yaygın olarak yetiştirilir. Yaz başlarında Ekim ayına kadar yalancı şemsiye durumunda iri ve çok da gösterişli kümeler oluşturarak açan küçük çiçekleri beyaz, pembe, mavi, mor ya da bazen kırmızı renkli olur.

Şifalı etkilerinden yararlanmak üzere ortancanın kökü sonbahar mevsiminde toprağı kazıyarak söküp, çıkarılır. Çıkarılan kökü toprak dan arındırarak gölge ve havadar bir ortamda kurutulur.

Ortanca’nın Geleneksel Kullanımı:

-Prostatın tedavisinde,

-Sistik ve idrar yollarında,

-İdrar Söktürücü olarak,

-Sedef rahatsızlığında,

-Bedeni güçlendirici tonik etkisi verdiği için kullanılmıştır.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder