Ak Kızılcık Doğal Olarak...

kızılcık faydaları  kızılcık şerbeti  kızılcık reçeli  kızılcık marmelatı  kızılcık suyu  kızılcık şurubu  Akp kızılcık nedir  kızılcık hastalığı  kızılcık tarhanası  kızılcık ağacı     kızılcık ağacı  kızılcık faydaları  kızılcık hastalığı  kızılcık marmelatı  kızılcık nedir  kızılcık reçeli  kızılcık suyu
Ak Kızılcık

Bilimsel ismi: Cornus sanquinea
Aile:Kızılcıkgiller(Cornaceae)

Kızılcıkgiller ailesinden olup, Avrupa'nın kuzey bölgeleri dışında yayılış gösterir. Ülkemizde Bati, Güney, Kuzey ve Doğu Anadolu'da doğal olarak yetişir.
Ilıman iklimlerin hakim olduğu yerleri ve Sıcağı sever. Soğuk iklim şartlarına dayanıklıdır. Yavaş büyür. Maksimum 4-5 metreye kadar boylanır.
Yeşil yaprakları 6-10 cm. uzun, sivri uçlu, geniş elips biçiminde, taban çoğunlukla yuvarlak ve az olarak kama görünüşünde, üst yüzü açık yeşil ve tüylü, alt yüzü daha açık yeşil renkte sık ve dik duruşlu tüylüdür. Sonbahar renklenmesi kırmızıdır.

Meyveler 5-8 mm. uzun, olgunlukta siyahımsı mavi renkte olup üzerinde beyaz noktalar bulunur. Çekirdekli sulu meyveler sonbaharda olgunlaşır. Çiçekler hoş kokulu ve hermafrodittir. Mayıs-Haziran ayında açan çiçekleri beyazımsı renktedir. Yuvarlak tohumları Eylül ayında olgunlaşır.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder