Gülibrişimin Tohum Kabuğu Sert ve Geçirimsizdir.

ağaç İkili tüysü yapraklar karşılıklı Bakla tipi meyve Polen alerjk
Gülibrişim

Bilimsel İsmi: Albizzia julibrissin (A. lopantha)
Aile: Baklagiller (Fabaceae)

Anavatanı Kuzey İran ve Tropik Asya'dır. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Hızlı büyür. Maksimum 10-12 metreye kadar boylanabilen küçük ağaç türüdür. Sıcak ve ılıman iklim koşullarında iyi gelişim gösterir. Güneşli yerleri sever. Kuraklığa dayanıklıdır. Genç fidanlar aktif yapraklanma döneminde gölgelemeye ihtiyaç duyar. Ağır topraklar ile kurak, kuru ve kumlu topraklarda yetiştirmeye uygundur. Kireci sever.
İkili tüysü yapraklar karşılıklı dizilmiştir. Çok sayıda küçük yaprakçık bulunur, yaprak kenarları tamdır.


Haziran-Temmuz ayında açan çiçekleri, açık pembe renkli ve güzel kokuludur. Çiçekleri hermafrodittir. Polenleri alerjik reaksiyona neden olabilir. Bakla tipi meyve görülür. Asya (İran) kökenli bir bitki olmasına rağmen -15 derece soğuğa dayanıklıdır. Bakla meyveleri 10-15 cm. uzunluğunda, yassı ve düzdür. Meyveler sonbaharda olgunlaşır. Tohumlar 3-4 mm. büyüklüğünde, yassı ve bakla meyvenin ortasında dizilmişlerdir. Tohum kabuğu sert ve geçirimsizdir. Tohum olgunlaşma zamanı Eylül veya Kasımdır.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder