Harika Bir Bitki - Adi Çitlenbik

Çitlenbik, Çiçek, fayda,zarar, yarar, arkadaş,
Adi Çitlenbik Bitkisi:

Bilimsel İsmi: Celtis australis L
Aile: Kendirgiller (Celtis australis)

Adi Çitlembik kendirgiller ailesinden olup, anavatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz’dir. Ülkemizde ise Ege bölgesi, Karadeniz bölgesi ve güney Anadolu da yetişmektedir. Kışın yaprak döken 25 metreye kadar boylanabilen bir ağaç türüdür.

Esmer renkteki gövde, düzgün bir kabuğa sahip olup, genç dalları ince ve bükülebildiğinden aşağı doğru sarkmaktadır. Gövde üzerinde sarmal durumda bulunan, oldukça uzun bir sapa sahiptir. Yeşil yaprakları yumurta şeklinde 5-15 cm uzun, uç kısmı kuş gagası, dış kısmı ise kama şeklindedir. Yaprak derimsi, uçları sivri, üst yüzü koyu yeşil ve pürüzlü, alt yüzü yumuşak tüylü ve grimsi yeşildir.
Çiçekleri monoik (Erkek ve dişi organların aynı bitki üzerinde, fakat ayrı çiçeklerde bulunması. )ve hermafoidittir. Çiçekler Mayıs- Haziran aylarında açar ve dikkat çekmez. Yeşilimsi sarı renkteki uzun saplı çiçekler ya erdişidir, tek olarak bulunurlar veya dişi organın gelişmeden kalması sonucu erkek eşeylidir ve yalancı şemsiye tipinde çiçek durumları teşkil eder.
Çekirdekli ve sulu olan meyvesi 9-12 mm çapında, yuvarlak uzun saplı ve sarkıktır. Önceleri yeşil olan meyveleri olgunlaşınca, mavimsi kahverengi bir renk alır. Meyvenin etli kısmı tatlıdır ve yenir.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder