Hıyarşembe'nin Tohumları Zehirlidir.

hiyarşembe yağı, hiyarşembe   faydaları, hiyarşembe  yağının, hiyarşembe  yararları, hiyarşembe  yararı, hiyarşembe  faydası, hiyarşembe  yağı faydaları, hiyarşembe  yağın faydaları, hiyarşembe yağı yararları, hiyarşembe nasıl kullanılır, hiyarşembe yağının kullanımı, hiyarşembe  zayıflatırmı, hiyarşembe  ile zayıflamak, hiyarşembe  yağı nasıl kullanılır, hiyarşembe ve faydaları, hiyarşembe bal, zayıflamak için  hiyarşembe, hiyarşembe   tohumu, hiyarşembe  yağı zayıflatırmı, hiyarşembe  yağı zayıflama, hiyarşembe  mucizesi, hiyarşembe  çayı, hiyarşembe  yağı hamilelik, şifalı bitkiler  hiyarşembe, hiyarşembe   ile kilo alma, hiyarşembe  suyu, hiyarşembe  zararları, hiyarşembe
Hıyarşembe

Bilimsel İsmi:Cassia Flstula
Aile: Baklagiller (Fabaceae)

Baklagiller ailesinden olup, "Leguminoseae" denilen büyük ağaçların meyveleridir. Doğu Hind, Antil ve Brezilya'da yetişir. Meyvesi siyahtır ve silindiriktir.

8-10 metre kadar boylanabilen, karşılıklı dizilmiş bileşik yapraklı, hoş kokulu, ilkbaharda başlayıp yaz boyunca açmaya devam eden, salkım sarıçiçekler vardır.

Ağacın 40-50 cm uzunluğu ve 2,5-3 cm genişliğinde çikolata renkli silindirik meyveleri kullanılır. Meyvelerin içindeki bölmelerde ise 30 ile 100 tohum vardır. Meyvelerin tüketilmesine karşılık, tohumlar zehirlidir.

Terkibinde şeker, pektin, zamk, tanen ve esans vardır.

Hıyarşembe Geleneksel Kullanımı:

*Kabızlığı önlemede,

*Akrep ve yılan sokmalarında kullanılmıştır.

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder