Kişniş'in Meyveleri Sarımsı, Küre Biçimindedir.

kişniş faydaları  kişniş nedir  kişniş otu  kişniş tohumu  kişniş ne  kişniş yağı  kişniş nerelerde kullanılır  kişniş nasıl kullanılır  kişniş otu faydaları  kişnişin faydaları
Kişniş

Bilimsel İsmi: Coriandrum sativum
Aile: Maydanozgiller (Apiaceae)

Maydanozgiller ailesine ait olup, anayurdu Akdeniz Havzası olan, ülkemizde doğal olarak yetişen ve tarımı da yapılan kişniş bir yıllık otsu bitkidir.
50-60 cm’ye kadar boylanabilen, yaprakları genellikle maydanoz bitkisinin yapraklarına benzer ama ince tüylü, soluk yeşil renkli ve tuhaf kokuludur.
Yaz mevsiminin başı ile ortaları arasında gevşek şemsiyeler oluşturarak açan küçük çiçekleri pembemsi açık mor veya beyaz renkli olur.Bu çiçeklerinden olgunlaşan küre biçimli minik tohumları açık kahverengi ve Meyveleri sarımsı, küre biçimindedir.

Kişniş Bitkisinin Bileşenleri:
Tanen
Coriandrol
Geraniol
Borneol
Pinen
Phelladron
Asetik asit
Nişasta
Şeker

NOT: Sitemizde yer alan yazılar çeşitli akademik kaynaklardan derlenmiş olup, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle ilaç olarak sunulmamaktadır. Bu bilgilerden istifade şekli kişinin kendi sorumluluğundadır. Rahatsızlığınızın tedavisi için lütfen öncelikle bir doktora danışınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder